Toksyczni ludzie. Jak sobie z nimi radzić
MOTYWACJA,

Toksyczni ludzie. Jak sobie z nimi radzić.

Kiedy pisałam post o Toksycznych ludziach, do głowy mi nawet nie przyszło, że będzie to najpopularniejszy z moich wszystkich postów. Ludzie przesyłają go dalej i dalej, swoim znajomym, rodzinie. Oznacza to, że tak wielu jest dotkniętych, bądź kiedyś było, zachowaniem toksycznej osoby w ich życiu. Być może niektórzy zdali sobie sprawę z tego, że sami są toksyczni. Z poprzedniego wpisu dowiedziałeś się, kim jest osoba toksyczna i jak ją rozpoznać. Teraz musisz się dowiedzieć, jak sobie z taką osobą radzić.

 

To nie Twoja wina

Zanim stawisz czoła toksycznej osobie w Twoim życiu, nawet jeżeli to Ty nią jesteś, najważniejsze to zrozumieć, co taką osobą kieruje. Są różne rodzaje toksycznych zachować, jednakże dla wszystkich typów jest wspólny mianownik. Jest nim niepewność siebie i niska samoocena. Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości pragną za wszelką cenę udowodnić wszystkim, głównie zaś sobie, że coś znaczą. W momencie, gdy to zrozumiesz, będzie Ci łatwiej. To nie Twoja wina, że ktoś jest wobec Ciebie toksyczny i najważniejsze to zdać sobie z tego sprawę.

 

Zapanuj nad swoimi emocjami

Kolejna rzecz jest równie ważna, co poprzednia. Osoby toksyczne wywołują w nas przeróżne emocje i reakcje. Ciekawe jest to, że oprócz emocji zazwyczaj występują również objawy fizyczne, takie jak przyspieszone bicie serca, drżenie rąk, bóle głowy, mdłości, kaszel i drapanie w gardle, napięcie mięśni szyi i grzbietu, nadmierne pocenie się, brak energii lub osłabienie. Pomyśl, jaką władzę musi mieć nad tobą zachowanie toksycznej osoby, jeżeli nawet twój organizm się przed nią próbuje bronić. Dlatego wobec takiej osoby nigdy nie można pozostać biernym. Przeczekanie prowadzi jedynie do pogarszania się sytuacji i Twojego stanu zdrowia. Tego się nie da przeczekać, ominąć, ignorować. Z tym trzeba sobie radzić. A możesz to zrobić, zachowując zimną krew. Emocje nie są dobrym doradcą, a już na pewno w takich sytuacjach.

 

Pozbaw osobę toksyczną satysfakcji

Gdy przebywasz w pobliżu toksycznej osoby, bardzo często zmienia się Twoje zachowanie. Jest Ci ciężko zapanować nad własnymi emocjami, jej zachowanie powoduje w Tobie bunt i bardzo ciężko to stłumić, zwłaszcza kiedy dochodzi do tego zdenerwowanie i cała reszta objawów fizycznych. Jednak to jest bardzo ważne. Musisz zapanować nad swoimi emocjami. Pomyśl, że Twój „toksyk”, podświadomie lub też nie, swoim zachowaniem pragnie wywołać u Ciebie pewne reakcje. Chce Cię wystraszyć, upokorzyć, ośmieszyć, zdeptać poczucie Twojej wartości i chce to widzieć na Twojej twarzy. Jeżeli nie zapanujesz nad swoimi emocjami, dasz mu tym samym satysfakcję i niczego nie zmienisz. Nie zmienisz dlatego, że każdy z nas lubi odczuwać satysfakcję, nie zważając czasami czy jest zdrowa. I każdy z nas do tego dąży. Jeżeli toksyczna osoba poczuje satysfakcję, którą jej dajesz, zawsze wróci po więcej.

 

Przeczytałam kiedyś bardzo interesującą rzecz. Doświadczony terapeuta współpracujący z parami, które przechodziły przez kryzys w ich związku, opisał raz przypadek kobiety bitej przez męża. Lał ją za wszystko. Osoby agresywne nie tylko nie potrafią zapanować nad swoimi frustracjami i wyładowują się w ten sposób na innych. Sprawia im również satysfakcję fakt, że są silniejsi, że wzbudzają strach, a jednocześnie irytuje ich uległość ich ofiar. Kobieta od lat poddawała się mężowi, chodziła jak w zegarku, a i tak dostawała manto raz na jakiś czas. Pewnego razu, gdy była już w trakcie terapii, nie wytrzymała tego. Mąż przyszedł z pracy i zaczął na nią krzyczeć, że ziemniaki, które mu podała, nie były takie, jak on by chciał. Poczuła w sobie taką wściekłość, że walnęła go z całych sił w głowę tym garem z ziemniakami, który akurat trzymała. Od tamtej pory mąż nie podniósł na nią ręki. Zobaczył budzącą się w niej siłę i to mu wystarczyło. Osoby stosujące przemoc zawsze są agresywne wobec najsłabszych. Gdy ten najsłabszy urośnie w siłę, przestaje być bezbronną ofiarą i oni o tym wiedzą.

 

Wybierz taktykę

Gdy już nauczysz się panować nad swoimi emocjami, kiedy ten ktoś jest w pobliżu, możesz zacząć coś zmieniać. Nie krzycz, nie rzucaj się, nie chowaj głowy w piasek, nie uciekaj i przede wszystkim nie poddawaj się. Pamiętaj, że to ta osoba ma problem i potraktuj ją tak, jakby potrzebowała pomocy. Co możesz zrobić? To zależy od tego z kim masz do czynienia i jaką rolę odgrywa w Twoim życiu. Cokolwiek jednak nie zrobisz, musisz zacząć od rozładowania negatywnych emocji. To pozwoli Ci zachować spokój, którego potrzebujesz. Zaczerpnij kilka głębokich oddechów, wolno wdychając i wydychając powietrze. To pomoże Ci się dotlenić i rozluźnić.

Technik jest wiele, jedną z nich jest podejście do tego z humorem, w miarę możliwości oczywiście.Obrócić wszystko w żart albo w żartobliwy sposób odpowiedzieć takiej osobę na zaczepkę. To może działać, ale według mnie w momencie, gdy osoba toksyczna nie jest Ci bliska. Jeżeli jest to kolega z pracy albo ze szkolnej ławki, to może się sprawdzić. Jednak gdy chodzi o kogoś na kim bardzo Ci zależy, to ta technika będzie bardzo ciężka. W kontakcie z osobą toksyczną, którą darzysz uczuciem, odczuwasz ból, więc żarty to ostatnia rzecz, na jaką masz wtedy ochotę.

 

Zwierciadlane odbicie to technika, która w niektórych przypadkach może przynieść zaskakujące rezultaty. Osoba, która jest dla Ciebie toksyczna, bardzo często jest tak zatopiona w swoim własnym świecie, że prawdopodobnie nie zdaje sobie nawet sprawy, jak jej zachowanie wygląda z boku. Pokaż jej więc, jak Ty ją widzisz. Odpowiedz, używając podobnego tonu głosu, stojąc w podobnej pozycji i robiąc podobne miny. Powiedz, co masz powiedzieć i zaraz po tym bądź znów sobą. Chodzi o to, żeby dana osoba zobaczyła, w jaki sposób widzi ją otoczenie. Nie zamieniaj się w tego człowieka, nie rób tego nieustannie, masz tylko pokazać mu jego lustrzane odbicie, żeby zobaczył, z kim Ty masz do czynienia.

 

Bezpośrednia konfrontacja to kolejna technika, która sprawi, że przestaniesz stać na pozycji ofiary. Polega ona na tym, że spokojnie, lecz stanowczo informujesz daną osobę o tym, jak widzisz jej zachowanie i jak się w związku z tym czujesz. Po prostu wyraź swoje zdanie, powiedz to, co doskonale wiesz, tylko do tej pory bałeś się to wyrzucić z siebie. Pokażesz tym samym po pierwsze, że nie pozwolisz sobie, aby ktoś Cię traktował w sposób, który Tobie nie odpowiada i jednocześnie dasz Twojej osobie do zrozumienia, że przejrzałeś ją, znasz zasady jej gry i nie masz zamiaru brać w niej udziału. Nic nie gasi tak, jak fakt, że ktoś rozszyfrował Twoje zamiary, podczas gdy ty byłeś pewien, że są bardzo dobrze ukryte, prawda?

W odpowiedzi na toksyczne zachowanie możesz też zadać serii spokojnych pytań. To pomoże osobie, która Cię atakuje, spojrzeć na sytuację z innej strony. Kiedy zaczniesz zadawać pytania, zachowując przy tym spokój, pokażesz, że byle co nie wyprowadza Cię z równowagi. Powinieneś zadawać pytania, na które można odpowiedzieć jedynie „tak” lub „nie”. Przeprowadź osobę przez serię logicznych pytań, które pozwolą mu zrozumieć, jak absurdalne i niedorzeczne jest jego zachowanie czy słowa. Zapytaj na przykład „Czy uważasz się za lepszego ode mnie? Czy uważasz się za lepszego od kogokolwiek? Czy lubisz być traktowany z szacunkiem? Czy myślisz, że inni też to lubią?”. Pytania będą różne w zależności od sytuacji, ale generalnie chodzi o to, żeby pomóc komuś spojrzeć na to, co robi, z innej perspektywy, czyimiś oczami.

 

Jest jeszcze jedna technika, być może najpotężniejsza, ale jednocześnie najcięższa do zastosowania. Wiesz już, że najczęściej toksyczne zachowania są lekarstwem dla osoby, która je stosuje. Leczy się ona z braku poczucia własnej wartości. Taka osoba jest tak mało pewna siebie, że sama siebie nie szanuje, jednocześnie próbuje ukryć to przed całym światem, przybierając postawę, która pozwoli jej się poczuć lepiej. Technika miłości i życzliwości może tutaj zdziałać cuda. Traktowanie kogoś, kto Cię krzywdzi życzliwie, z miłością i współczuciem jest bardzo trudne. Pomyśl sobie, jak bardzo ta osoba musi cierpieć, jak silna jest w niej walka ze sobą, skoro potrafi poniżyć drugiego człowieka tylko po to, żeby sobie dodać wartości. To doda Ci sił. Jeżeli okażesz takiemu człowiekowi miłość, ukoisz jego wewnętrzny ból, a wtedy on uzna, że jesteś jego sprzymierzeńcem. Nie należy jednak łączyć miłości i życzliwości z byciem biernym. W każdym przypadku toksycznych zachować i za każdym razem trzeba postawić wyraźne granice i wyjść z pozycji ofiary.

 

Każdy z nas potrzebuje miłości. Bez względu na to, kim jest i skąd pochodzi. Ta jedna potrzeba tyczy się każdego człowieka na świecie. Toksyczna osoba, która jest tak zraniona sama w sobie, że obarcza tym innych ludzi, również ma w sobie silną potrzebę miłości. Być może nawet silniejszą niż przeciętny człowiek. Jeżeli pomyślisz, że osoba toksyczna to człowiek w każdym przypadku bardzo nieszczęśliwy, będzie Ci łatwiej zrozumieć i łatwiej okazać tej osobie trochę uczuć.

 

Nie każda z tych technik ma zastosowanie w poszczególnych przypadkach. To wszystko zależy od tego, z kim masz do czynienia. Musisz również wiedzie, że czasami w problemie nie pomoże Ci żadna z wyżej wymienionych technik. Czasami jedyne co możesz zrobić to odciąć się od toksycznej osoby. W takim wypadku MUSISZ to zrobić, aby móc zacząć żyć normalnie i tutaj nie ma znaczenia, kim dla Ciebie jest osoba zatruwającą Ci życie. Gdy dochodzi do molestowania czy agresji, co jest przejawem toksycznym, jedynym wyjściem jest odsunąć się od takiej osoby.

Aby przeczytać więcej na temat technik postępowania, polecam książkę, o której wspominałam w poprzednim wpisie na ten temat: „Toksyczni ludzie” autorstwa Lillian Glass.

 

Walka z osobą toksyczną nie jest prosta, zwłaszcza gdy problem dotyczy osoby Ci bliskiej. Wtedy w grę wchodzą ogromne emocje, a wiadomo, gdy zamieszane są uczucia, łatwo nie jest. Musisz jednak wiedzieć, że nie ma żadnej drogi na około. Jeżeli się poddasz i będziesz czekać na to, aż osoba, która uprzykrza Ci życie, się zmieni, marne szanse masz na to, że Twoje życie kiedykolwiek ulegnie zmianie. Musisz podjąć walkę, musisz nauczyć się radzić sobie z pewnymi zachowaniami, a czasami musisz podjąć kroki tak drastyczne, jak zerwanie całkowitych kontaktów z taką osobą. Jeżeli tego nie zrobisz, nigdy nie zaznasz spokoju.

 

Każdemu, kto spotkał na swojej drodze toksyczną osobę, życzę siły i wytrwałości w dążeniu do lepszego życia. Powiem Wam, że walka jest ciężka, bo nasza psychika skutecznie nam tę walkę utrudnia, ale warto zrobić wszystko, co trzeba, bo po stoczonej walce życie nabiera tych wszystkich wspaniałych kolorów, dla których warto budzić się każdego dnia.

 

Pierwszy wpis o toksycznych ludziach możesz znaleźć tutaj.

Visit Us On FacebookCheck Our Feed
Przeczytaj poprzedni wpis:
Moja emigracja
Moja emigracja czyli jak to się wszystko zaczęło

Pracę znalazłam jeszcze zanim wsiadłam do samolotu. Pomógł mi dziadek mojego M. Wspomniał, że niedaleko jego domu jest taka agencja,...

Zamknij